Logo Fisher School

  • A safe and welcoming learning community where:
  • - we all aim high;
  • - everyone is included;
  • - creativity is valued.
    Staff
    HEAD TEACHER
    Paul Murphy
    DEPUTY HEAD
    Charlotte Clinton
    ASSISTANT HEAD EYFS
    Julia Ryan
    ASSISTANT HEAD INCLUSION
    Angela Fitzgerald
    SCHOOL BUSINESS MANAGER
    Eoin Robertson
    PASTORAL CARE MANAGER
    Kamelia Johnson
    LEADERSHIP PA
    Shenikia Green
    PHASE LEADERS
    Julia Ryan (EYFS)
    Angela Fitzgerald (Key Stage 1)
    Charlotte Clinton ( Key Stage 2)
    CLASS TEACHERS
    Nursery Rachel Turnbull & Zeyneb Ahmed
    Reception Amba Bailey, Janine Badstuber, Julia Ryan & Deirdre O'Leary
    Y1 Ciara Smiles & Philippa Critchley
    Y2 Elena Levendi & Charlotte Clinton
    Y3 Leisel Anderson & Mei Yee Cheng
    Y4 Kathleen Tekiner & Fatma Tumburi
    Y5 Jane Monaghan & Ben Hjort
    Y6 Robert Crump & Victoria Morgan
    Music Tim Bentley
    ICT Valentina Evangelou
    Pupil Premium Focused Andrea Batten & Holly Thompson
    NURSERY NURSES
    Caroline Ginger,  Daniela Tiramani, Yvonne Gordon, Tina Granger
    TEACHING ASSISTANTS
    Veronica Montes -Alvarez, Martina Essabih, Tulin Kemal, Carol Logan, Marcia Smith, Rose Solly, Margaret Smith, Mel Favell, Marsha Melian-Edges, Tina Beach, Sibel Mehmet
    WELFARE
    Veronica Montes-Alvarez
    OFFICE ADMIN ASSISTANTS
    Assistant SBM - Richard Graham
    Anna Kupczyk
    SLT PA - Shenikia Green
    PASTORAL CARE TEAM Gemma Horgan
    Charmaine Corner
    FACILITIES MANAGER
    Sam Judge
    ASSISTANT SITE MANAGER
    John Bowden
    LUNCHTIME SUPERVISORS
    Marcia Smith, Rassida Ramdin, Sarka Mohamed, Latifa Charki, Yasoda Abdin, Tina Beach , Margaret Smith, Monika Sulecka, Charlene Edwards, Rose Solly, Daxa Patel, Pavithra Venkatasubramanian
    KITCHEN STAFF
    John Hoole, Brenda Nicholson, Yasmin China, Bernice Newman, Regina Aboagye, Sherefa Aird
    BREAKFAST CLUB & AFTER SCHOOL CLUB STAFF
    Pauline Stoute, Tulin Kemal, Margaret Smith, Marcia Smith, Rose Solly, Daxa Patel
    CLEANERS
    Nkosi Kialla, Henoc Maketo, Beatrice Newman, Yasoda Abdin, Kojo Akomeah, Sharon Facey

    SUBJECT LEADERS

    CHILD PROTECTION
    Kamelia Johnson,  Alex Gill, Paul Murphy                     
    HEALTH AND SAFETY
    Eoin Robertson
    EDUCATIONAL VISITS
    Eoin Robertson
    ASSESSMENT
    Alex Gill
    ATTENDANCE AND BEHAVIOUR
    Kamelia Johnson
    SCHOOL HOUSE CAPTAINS SUPERVISION
    Paul Murphy, Kamelia Johnson
    INCLUSION
    Angela Fitzgerald
    EARLY YEARS
    Julia Ryan/Rachel Turnbull
    LITERACY : EARLY YEARS FOUNDATION
    STAGE AND PHONICS
    Rachel Turnbull 
    LITERACY : KS1 + 2
    READING, WRITING AND SPOKEN LANGUAGE
    Charlotte Clinton
    MATHS
    Robert Crump
    SCIENCE Ciara Smiles
    TOPIC Elena Levendi
    INFORMATION TECHNOLOGY Valentina Evangelou
    HEALTHY SCHOOLS Leisel Anderson
    PERFORMING ARTS Tim Bentley
    COMMUNITY LEARNING
    Victoria Morgan
    SMSC (SPIRITUAL, MORAL, SOCIAL, CULTURAL) STUDIES
    Amba Bailey
    In this section